Zaczynała jako wokalistka w rockowych i punkowych kapelach. W 1992 roku, razem z Piotrem Banachem założyła Hey. Wspólnie z nim wydała 11 albumów studyjnych.
Równolegle do działalności zespołu, od 1996 roku, Nosowska dawała upust swojej indywidualności wydając solowe krążki pt. „puk puk”, „Milena”, „Sushi”, „Uni Sex Blues”, „Osiecka” oraz „8”. W 2017 roku, po 25 latach istnienia zespołu Hey, muzycy zdecydowali się zawiesić działalność. Nie oznaczało to jednak, że Nosowska powiedziała ostatnie słowo. W 2018 roku udowodniła, że jest nie tylko świetną wokalistką, ale także pisarką wydając książkę „A ja żem jej powiedziała…”, a w kolejnych latach „Powrót z Bambuko” i „Nie mylić z mylić z miłością”. I chociaż był to jej debiut na literackim rynku wydawniczym, czytelnicy od razu ją pokochali. Każda książka została nagrodzona statuetką Bestseller Empiku za rekordową sprzedaż.
W 2018 roku Nosowska wydawała mocny i bezkompromisowy album „Basta”, a pięć lat później „Degrengoladę”. Najnowszy krążek pokazał zupełnie nowe oblicze artystki, a trasa „Widzimy się wieczorem” wyprzedała się w błyskawicznym tempie.
Artystka spotka się z naszą publicznością już 15 czerwca. Jakie utwory usłyszymy w jej wykonaniu? To jeszcze tajemnica, ale możemy zapewnić, że będzie energetycznie!
fot. Piotr Porębski
Na polskiej scenie muzycznej jest obecny od 2003 roku. To właśnie wtedy wziął udział w drugiej edycji telewizyjnego talent show – Idol, gdzie dał się poznać jako młody, utalentowany artysta sięgający po muzykę z pogranicza heavy metalu i rocka. Dziś jego piosenki królują na najważniejszych listach przebojów, bilety na koncerty wyprzedają się w tempie ekspresowym, a sam artysta angażuje się w najważniejsze muzyczne projekty w Polsce. Gwiazdą drugiego dnia IV Świdnik Air Festival będzie Zalewski.
Pochodzący z Lublina Krzysztof Zalewski debiutancki album pt. „Pistolet” wydał w 2004 roku, sygnując go pseudonimem Zalef. Kolejne lata były dla Zalewskiego czasem zdobywania nowych doświadczeń oraz szukania własnego, unikatowego stylu i brzmienia. Do 2013 roku artysta występował jako instrumentalista u boku takich gwiazd, jak Katarzyna Nosowska, Brodka, Nie-bo czy Hey. Był też członkiem grup Japoto i Muchy.
W 2013 roku powrócił jako solowy artysta, prezentując nowy materiał pt. „Zelig”. W kolejnych latach wydał takie krążki, jak „Złoto” (2016 r.), „Zalewski śpiewa Niemena” (2018 r.), „Zabawa” (2020 r.), a także koncertowy materiał MTV Unplugged (2021 r.).
Laureat pięciu Fryderyków jest również częścią jednego z najważniejszych muzycznych projektów w kraju – „Męskie granie”, a jednocześnie współautorem singli „Początek”, „Sobie i Wam” oraz „Jest tylko teraz” promujących projekt.
Obecnie Zalewski przygotowuje się do wydania szóstego w swojej karierze solowego albumu. Płytę „Zgłowy” promuje singiel o tym samym tytule, a także utwór „Kochaj”. Premierę krążka zaplanowano na jesień tego roku.
fot. Max Gronowski
Zespół młodych wokalistów wykonuje muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Zadebiutował w 2017 roku płytą „Góry do góry”, a pod koniec 2019 roku wydał kolejny krążek pt. „Wyspa skarbów”, który został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa. Małe TGD ma też na koncie trzeci album – „Online” – wydany w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Młodzi artyści w lekki, momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.
Koncert już 16 czerwca na lotnisku trawiastym w Świdniku.
fot. materiały prasowe zespołu Małe TGD
Dj Biondi Radosław Mojsym – Dj, instruktor tańca, pasjonat muzyki. Na scenie muzycznej obecny już od 20 lat. Gra na największych festiwalach tanecznych w Polsce i za granicą. Propaguje muzykę świata, tworząc cykliczne imprezy z Cafe Mi Musica. Podczas imprez tworzy niepowtarzalny klimat.
fot. Dominik Ry Fotografia / Kizomba Festival
Od 72 lat towarzyszy mieszkańcom Świdnika w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Starsza niż miasto Świdnik, ale nadal chętnie słuchana i wysoko oceniana przez publiczność i krytyków muzycznych. Wielokrotnie nagradzana na polskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach.
Od samego początku istnienia orkiestra miała wielu dyrygentów. W 1971 roku funkcję tę objął Henryk Maruszak. Przez 45 lat kierowania orkiestrą stworzył z niej zespół grający różnorodne utwory, od kompozycji epoki renesansu, przez muzykę klasyczną, standardy jazzowe, muzykę filmową, aż po najnowsze przeboje taneczne.
Od 2015 roku dyrygentem Helicopters Brass Orchestra jest Rafał Maruszak, absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie i pierwszy puzonista Orkiestry Wojskowej w Lublinie.
Helicopters Brass Orchestra obecnie składa się z około 40 muzyków. Obok grających amatorów, są muzycy profesjonalni, na co dzień związani z filharmonią, teatrem muzycznym i szkołami muzycznymi. Cenią sobie możliwość pracy w zespole oraz możliwość grania innej muzyki, niż ta wykonywana zawodowo. Świdnicka orkiestra jest chyba jedyną w regionie, gdzie przy jednym pulpicie grają profesor i uczeń, bo Henryk Maruszak, tak jak i Rafał Maruszak ogromną uwagę przywiązują do kształcenia młodzieży, stworzenia młodym ludziom szansy na zaistnienie w orkiestrze.
W 2022 roku orkiestra obchodziła jubileusz 70-lecia. Obecnie działa pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury, a jej działalność wspiera także Miasto Świdnik.
fot. Jagoda Kowalczyk / MOK w Świdnik
Ich historia zaczyna się w 2017 roku. Wtedy to właśnie Zbyszek i Albert po latach życiowej tułaczki wracają wspólnego grania – tak dla oderwania się na kilka chwil od szarości życia. Powstaje pierwszy skład zespołu – jeszcze wtedy bez nazwy. Cotygodniowe spotkania mają początkowo charakter jam session, ale z czasem zaczynają się wyłaniać pierwsze utwory. Skład ewoluuje, a wraz z nadejściem pandemii pojawia się groźba zawieszenia działalności. Na szczęście pojawia się pomysł na rejestrowanie utworów – w domowym zaciszu, bo jesteśmy odcięci od siebie i od świata. To wtedy zaczyna się nowa droga Smoketown.
W tamtym czasie zespół nie ma wokalisty, ale obiera kierunek, który pozwoli zarejestrować piosenki zgodnie ze swoja wizją. Rozpoczyna się proces poszukiwania osobowości wokalnych, które zgodzą się zapisać cząstkę siebie na płycie. Sukces pierwszej piosenki pt. “Krótkofalowo” (zaśpiewanej przez Natalię Miszczuk) dodatkowo podnosi poprzeczkę – zapada decyzja o wydaniu płyty. Zaczyna się mozolna praca, poszukiwanie tych właściwych głosów. Po kilkunastu miesiącach materiał jest gotowy. Debiutancka płyta “Wataha” trafia w lutym 2023 roku do pierwszych słuchaczy.
W maju 2023 r. ma miejsce inauguracyjny koncert, na którym udało się zabrać prawie cały skład biorący udział w nagraniach. Dostajemy wtedy masę pochwał i próśb aby grać i tworzyć dalej. Wtedy właśnie konstytuuje się skład, który minimalnie zmienia się na początku 2024 roku.
Już w roku 2023 powstają nowe utwory, które prezentowane są na bieżąco w stacjach radiowych i serwisach streamingowych. Single są odbierane bardzo dobrze, zajmują wysokie lokaty na listach przebojów. Zapada decyzja o nagraniu kolejnej płyty. Energia w działaniu, synergia w efekcie.
Smoketown to: Julia Romanyuk – wokal, Kacper Pytka – wokal, Wiktor Sławiński – wokal, Filip “Cichy” Trochonowicz – perkusja, Bartek Klimek – gitara, Albert Szponar – gitara basowa, Zbyszek “ZB” Włodarczyk – gitara. Podczas IV Świdnik Air Festival gościnnie zagra z zespołem Filip Nastulak – gitara.
fot. Klara Jargiełło
Zespół powstał w 2012 roku, jako efekt Warsztatów Muzyki Gospel zorganizowanych w Miejskim Ośrodku Kultury.
Obecnie chór tworzy ponad 40 chórzystów w różnym wieku, których połączyła wspólna pasja śpiewania muzyki gospel czy praise&worship. W skład chóru weszły zarówno osoby mieszkające w Świdniku, ale także przyjeżdżające do naszego miasta z pobliskich miejscowości. Choć w większości chór tworzą amatorzy, którzy dopiero zdobywają szlify warsztatu wokalnego, to już w ciągu kilku miesięcy chór uzyskał naprawdę ciekawą muzyczną formę, energię i wiarygodność. Pracuje głównie nad materiałem w języku polskim – najpiękniejszymi pieśniami chwały, a także nad tradycyjnymi i bardziej współczesnymi utworami nurtu gospel – w języku angielskim. Wszystkie utwory przygotowane są we własnych autorskich opracowaniach. Grupa żmudnie kształtuje niezwykle trudny muzyczny styl wokalny, potrzebny w uzyskaniu odpowiedniej barwy, dynamiki i mocy.
fot. Agata Flisiak / MOK w Świdniku
Podczas IV Świdnik Air Festival Teatr Katarynka zadba o to, by najmłodsi doskonale się bawili. W strefie dzieci stanie ogromny, kolorowy namiot, w którym na dzieci będą czekały różne zabawy i animacje. Będą też wydzielone strefy baniek mydlanych i sportowa czy kącik malucha. Teatr Kataryna przygotuje też dwa koncerty:
– Wiosenno-letni koncert kwiatowy dla wszystkich pokoleń! Podczas wydarzenia grupa przedstawi popularne i uwielbiane piosenki, zabierając słuchaczy w wyjątkową muzyczną wyprawę wypełnioną dynamicznymi hitami.
– Koncert piosenek Disney’a, w trakcie którego artyści wykonają znane i ukochane przez wszystkich piosenki z filmów Disney’a.
fot. Jagoda Kowalczyk / MOK w Świdniku