Akrobacyjni artyści

Dyscyplina, maksymalne skupienie i umiejętności stoją za sukcesem tego zespołu akrobacyjnego. Latają szybko, precyzyjnie i niezwykle widowiskowo. Ich pokazy zapierają dech i są ozdobą każdego wydarzenia lotniczego. Gwiazdą I Świdnik Air Festival będzie Grupa Akrobacyjna „Flying Bulls”.

Historia grupy sięga 1960 roku. Wówczas grupa przyjaciół założyła zespół akrobacyjny Box Trener. Macierzyste lotnisko grupy znajdowało się 100 km od Pragi w Chrudim. Piloci od początku pokazywali ewolucje na najwyższym poziomie i szybko stali się atrakcją wielu wydarzeń nie tylko w Chechosłowacji ale również poza jej granicami. W 1982 roku musieli jednak zawiesić swoją międzynarodową przygodę.

Mimo przerwy, w pilotach nie wygasła miłość do podniebnych ewolucji. Tuż po przemianach politycznych w 1989 roku, zespół się reaktywował, ale jod zmienioną nazwą Unimax Devils. Rok później zespół został przemianowany na Sky Box, od formacji akrobacyjnej, w której cztery samoloty ułożone są w locie w kształt rombu. Grupa szybko zdobywała uznanie już nie tylko w Czechach i w Europie. Jej sensacyjny występ podczas Światowego Grand Prix Lotnictwa w Chinach i Japonii w 1999 roku, przyniósł zespołowi ogromny rozgłos. Podczas wydarzenia „Sky Box” jako pierwszy zespół w historii lotnictwa uzyskał zgodę na przelot przez mierzącą 90 metrów wysokości i 30 metrów szerokości jaskinię w górach Tianmen.

W 2001 roku Sky Box zmienił nazwę na Flying Bulls Aerobatics Team. Tym samym czeski zespół dołączył do rodziny lotniczej Red Bulla. Grupa sięgnęła po najwyższe laury w lotniczej akrobacji. Ruszyła również „na podbój” największych wydarzeń na całym świecie. W 2004 roku grupa przeniosła się z lotnika w Chrudim do obecnej bazy FBAT Jaroměř Josevof. W 2014 roku piloci przesiedli się z samolotów akrobacyjnych Zlin 6-50LX na szaro – niebieskie Xtreme XA-42.

Skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał. Obecnie liderem grupy jest Stanislav Čejka, lewoskrzydłowym Jan Rudzinskyj, prawoskrzydłowym Miroslav Krejčí, natomiast zamykającym Jan Tvrdík. Piloci zaprezentują się podczas obu dni Świdnik Air Festival. W ich wykonaniu będzie można zobaczyć wiązankę skomplikowanych i precyzyjnych figur akrobacyjnych.

Pokazy lotnicze odbędą się w Świdniku już 9 i 10 czerwca. Wśród gwiazd lotniczych pojawią się m.in. Artur Kielak, Łukasz Czepiela, Maria Muś, formacje 3AT 3, Cellfast Flying Team, Marek Choim, a także śmigłowce spod znaku PZL-Świdnik, samoloty cywilne i szkoleniowe. W bloku wojskowym będzie można zobaczyć pokazy w wykonaniu Zespołu Akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry i Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Pokazom będzie towarzyszyła wystawa statyczna, a także strefa zabaw dla dzieci.

fot. Dan Vojtech / Red Bull Content Pool