Ciekawostki na wystawie

Szybowce, śmigłowce, repliki samolotów, sprzęt wojskowy, zabytkowe motocykle i samochody. Takie atrakcje czekają na gości Świdnik Air Festival na wystawie statycznej.

Oprócz gwiazd, które pokażą swoje umiejętności w przestworzach, wiele będzie się działo również na ziemi. Na wystawie statycznej znajdzie się15 statków powietrznych, wśród nich historyczne już śmigłowce SM-1 i SM-2, a także m.in. śmigłowce Sokół, motoszybowce, szybowce i mniejsze samoloty. Publiczność zobaczy: dwa Jaki 12, 2 ultra lekkie Eurostary i jeden Bristell HD. Wojsko pokaże śmigłowce Mig 24 i W3. Sokoła zaprezentuje także policja. Straż graniczna przyleci samolotem PZL104 Wilga 2000. Na wystawie staną również szybowce: Mucha 100A, Bocian 1E, Kobra oraz dwie motolotnie PZL ML1. Na tym jednak nie koniec.

– Na wystawie będzie można również oglądać wszystkie samoloty biorące udział w pokazie dynamicznym – mówi Adam Żurek dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Dodatkowo w strefie publiczności zostanie ustawiona replika samolotu Miles Magister i dwóch Fokkerów z czasów I wojny światowej. Widzowie będą mogli zobaczyć również sprzęt wojskowy z dwóch jednostek z terenu Lubelszczyzny, sprawdzić swoje siły na strzelnicy ASG oraz zajrzeć do trenażera czołgowego z Politechniki Lubelskiej. W strefie dla publiczności zostaną wystawione także latające modele RC w skali 1:10, dwie prezentacje przygotuje Strefa Historii. Swoje namioty będą miały również Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum w Dęblinie. Dopełnieniem wystawy statycznej będą zabytkowe pojazdy i sprzęt wojskowy udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów. Przez dwa dni będzie można oglądać ponad 40 samochodów i motocykli, poczynając od Mikrusa, Fiaty 126 p i Forda Mustanga po Sokoła 1000, wueski i rosyjskie K 750.  Jeśli pogoda dopisze zostaną zaprezentowane również trzy drewniane szybowce i dwie motolotnie.