Festiwal ze śmigłowcową legendą

  • Home
  • Blog
  • Festiwal ze śmigłowcową legendą
24 kwietnia, 2018

Nie mogło być inaczej. Do grona współorganizatorów Świdnik Air Festival właśnie dołączył PZL-Świdnik. Dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu, podczas lotniczego święta, będzie można podziwiać śmigłowce produkowane w zakładzie. Zakład pomoże również w pozyskiwaniu środków na przygotowanie wydarzenia, w jego promocji i realizacji.

 

Przygotowania do I Świdnik Air Festival trwają pełną parą. Powiększa się lista lotniczych gwiazd, które zaprezentują się podczas imprezy, ale również grono współorganizatorów wydarzenia. Dzisiaj, w Urzędzie Miasta, został podpisany listu intencyjny między Urzędem Miasta, a PZL-Świdnik. Jak tłumaczył burmistrz Świdnika, nie wyobrażał sobie, żeby w przygotowaniach do lotniczej imprezy, nie uczestniczył zakład, który od zawsze zajmuje się produkcją statków powietrznych.

– Bez tego zakładu nie byłoby naszego miasta. Zawsze byliśmy z zakładem, a zakład był z nami i w tych lepszych i gorszych chwilach. Bardzo się cieszę, że PZL-Świdnik bardzo szeroko przystąpił do współpracy przy organizacji Air Festivalu, tym bardziej że większość działań logistycznych leży po stronie zakładu – mówił Waldemar Jakson.

Rola PZL-Świdnik w organizacji wydarzenia będzie znacząca. Podczas imprezy, piloci będą m.in. korzystać z infrastruktury zakładu.

– Z ogromną przyjemnością angażujemy się w przedsięwzięcie, które ma szansę wpisać się w kalendarz najważniejszych pokazów lotniczych w Polsce – mówił Mieczysław Majewski, prezes zarządu PZL-Świdnik. – Jako współgospodarz zapewnimy pełne wsparcie logistyczne i zabezpieczenie imprezy tak, aby każdy fan lotnictwa wywiózł z niej jak najlepsze wrażenia.

Na potrzeby pokazów zostanie zarezerwowany zakładowy heliport i hangar. Zakład udostępni także pomieszczenia dla załóg występujących podczas wydarzenia. PZL-Świdnik zadba również o bezpieczeństwo uczestników. Zapewni je zakładowa Straż Pożarna oraz ochrona strefy heliportu. Dodatkowo pracownicy zakładu pomogą w transporcie naziemnym samolotów i śmigłowców. Również wieża lotów, na czas pokazów, zostanie przygotowana i udostępniona przez producenta.

Nie zabraknie również pokazów w wykonaniu statków powietrznych rodem ze Świdnika.  – Zaprezentujemy, naszego prawie zabytkowego Mi-2, Sokoła i SW4. Natomiast jeszcze nie wiemy, czy uda się nam także pokazać statki powietrzne Leonardo Helicopteres. Rozmowy w tej sprawie trwają – mówił Mieczysław Majewski.

Na wystawie statycznej będzie można podziwiać też zabytkowe śmigłowce SM-1 i SM-2, które zapoczątkowały ponad 60-letnią przygodę Świdnika z branżą śmigłowcową.

Świdnik Air Festival odbędzie się 9 i 10 czerwca. Podczas wydarzenia zaprezentują się lotnicze gwiazdy z całej Polski i nie tylko. Częścią imprezy będzie wystawa statyczna, nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

Tags: , , ,
Skip to content