Niebo na biało i czerwono - Świdnik Air Festival

27 kwietnia, 2018

Szybkość, precyzja i niezwykłe efekty. Tego można się spodziewać po legendarnym Zespole Akrobacyjnym Biało – Czerwone Iskry. Grupa właśnie dołączyła do gwiazd Świdnik Air Festival. Będzie ją można zobaczyć podczas obu dni pokazów.

Prace przy organizacji Świdnik Air Festival są coraz bardziej zaawansowane. Do listy pokazów dołączają kolejne grupy i soliści. Już wiadomo, że podczas wydarzenia nie zabraknie latania pod wojskowym szyldem, a to za sprawą Zespołu Akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry.

Fani podniebnych pokazów doskonale znają grupę pilotów wojskowych z Dęblina. Formacja jest kontynuatorem zespołu “Rombik”, który został utworzony w 1969 r. w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu. Swoją obecną nazwę grupa nosi od 2000 roku. Oczywiście przez lata zespół wielokrotnie się zmieniał i latał w różnych konfiguracjach. Natomiast od początku istnienia, piloci zespołu latają na samolotach TS-11 “Iskra”. Maszyny w 1991, na ich potrzeby, zostały zmodernizowane, doposażone w światowej klasy system radiowo-nawigacyjny i pomalowane w narodowe barwy. Zespół od początku reprezentuje Polskie Siły Powietrzne i zachwyca niezwykłym lotniczym kunsztem pilotów-instruktorów.

– Ambicją pilotów zespołu jest wpisać się w świadomość miłośników lotnictwa, nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, jako narodowy lotniczy zespół akrobacyjny – informują przedstawiciele Biało – Czerwonych Iskier.

Obecnie sześcioosobowy zespół tworzą doświadczeni piloci: kpt. Maciej Kopiel (dowódca / lider), mjr Jacek Jaworek (pierwszy lewoskrzydłowy), kpt. Krzysztof Kłaczyński (pierwszy prawoskrzydłowy),  por. Sylwester Sobótka (zamykający), por. Marcin Kossakowski (drugi prawoskrzydłowy / Solo), por. Mateusz Kubiak (drugi lewoskrzydłowy). Biało – Czerwone Iskry przylecą do Świdnika zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

– Mamy dwa warianty pokazów wykonywanych przez 6 samolotów. Przy dobrej pogodzie prezentujemy nasz program na większej wysokości, przy mniej sprzyjającej aurze latamy niżej. Cały pokaz opatrzony jest komentarzem i wykonywany z podkładem muzycznym. Bardzo efektownie wygląda choćby biało-czerwone serce przebite strzałą. Zapraszamy wszystkich do Świdnika – mówi kpt. Maciej Kopiel.

Air Festival odbędzie się 9 i 10 czerwca na trawiastym lotnisku. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć pokazy samolotów cywilnych, wojskowych i zespołów akrobacyjnych. Atrakcji nie zabraknie również „na ziemi” i to zarówno dla młodszych jak i dla starszych.

Tags: , , ,