Legenda amerykańskiego lotnictwa - Świdnik Air Festival

  • Home
  • Blog
  • Legenda amerykańskiego lotnictwa
14 maja, 2024

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy. Z dumą informujemy, że na świdnickim niebie będziemy mogli podziwiać samolot OV-10 Bronco.

Niesamowita konstrukcja i dynamiczny pokaz lotniczy – to wszystko czeka na tych, którzy 15 i 16 czerwca pojawią się na IV Świdnik Air Festival. Samolot ocenia się nie po tym, jak wygląda, ale po tym, jak lata. Bronco jest właśnie taki.

OV-10 jest efektem programu rozpoczętego w 1963 roku przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, który chciał pozyskać lekko uzbrojony samolot rozpoznawczy. Okazało się, że spełnił również wymagania na samolot bliskiego wsparcia pola walki oraz eskorty śmigłowców transportowych.

Pierwsze loty testowe odbyły się latem 1965 roku. W późniejszych latach samolot został ulepszony, a jego produkcja seryjna ruszyła w 1968 roku. Oprócz służby w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, USAF i Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych, samolot był eksportowany także do innych krajów, m. in. Niemiec, Maroka, Tajlandii czy Filipin.

Samolot, który zobaczymy podczas IV Świdnik Air Festival pochodzi z kolekcji Europejskiego Muzeum Lotnictwa Myśliwskiego i przyleci do nas z francuskiej miejscowości Montelimar. Muzeum pozyskało go w 1991 roku. Dzięki pomocy mechaników CEV z francuskiego Istres w lutym 1996 r. udało się przywrócić go do lotu. Obecnie możemy go podziwiać w malowaniu, w jakim używano ten typ podczas operacji „Pustynna Burza”.

Bilety na IV Świdnik Air Festival w przedsprzedaży można kupić na www.biletyna.pl.

fot. Mieczysław Tyburski

Tags: , , ,
Skip to content