Niezwykłości na wystawie

Zgodnie z zapowiedziami pokazom lotniczym będzie towarzyszyła wystawa statyczna. Na ziemi będzie można oglądać śmigłowce, samoloty wojskowe i cywilne, szybowce, latające modele, zabytkowe pojazdy oraz sprzęt wojskowy.

 

Lista statków powietrznych, które staną na wystawie statycznej jest imponująca. W roli głównej oczywiście wystąpią śmigłowce. Na ziemi będzie można oglądać SM-1 i SM-2, produkowane przed laty w PZL-Świdnik. Obok nich staną wojskowe Mi-24 i Mi-8.

Na tym nie koniec militarnych akcentów. Na wystawę statyczną przyleci także samolot Bryza i TS-8 Bies. Nie zabraknie również cywilnych: Piper Seneca, Cessna 152, Cessna 172, Yak – 12, AN-2 „Wideńczyk”. Do statków powietrznych dołączą również szybowce i latające modele RC. Prawdziwą gratką dla fanów awiacji będzie replika Fokkera z czasów II wojny światowej.

– Samolot nie będzie pokryty płótnem, dzięki czemu będzie można dokładnie obejrzeć jak wyglądała jego konstrukcja – mówi Andrzej Misiurski ze Strefy Historii Miejskiego Ośrodka Kultury.

Nie zabraknie także sprzętu wojskowego. Z bliska będzie można zobaczyć czołg Leopard, wóz bojowy piechoty BWP-1, armatę haubicę 2S-1 „Goździk”, samochód BRDM-2, Hummer i quady. Całość uzupełni wstawa zabytkowych pojazdów i motocykli.