Jurgis Kairys gwiazdą Świdnik Air Festival - Świdnik Air Festival

  • Home
  • Blog
  • Jurgis Kairys gwiazdą Świdnik Air Festival
11 maja, 2023

Jego wszystkich osiągnięć i sukcesów nie sposób opisać w kilku zdaniach. Warto jednak wspomnieć, że jest autorem ewolucji znanych jako „koło Kairysa” czy „mała pętla”. Litewski pilot, mistrz świata i Europy Jurgis Kairys będzie gwiazdą trzeciej edycji Świdnik Air Festival.

Jurgis Kairys to niezwykła postać. Urodził się w 1952 roku w Krasnojarsku na Syberii, dokąd władze radzieckie przesiedliły jego rodziców. Kiedy miał 6 lat wrócili na Litwę. Jurgis, już jako dziecko interesował się lataniem, obserwując samoloty latające w pobliżu jego domu.

W 1973 roku Jurgis skończył Viborg Aviation Technics i uzyskał tytuł inżyniera płatowca. Rok później rozpoczął treningi akrobacji w Klubie Lotniczym w Kownie. Trzy lata później został członkiem elitarnej drużyny narodowej, a w 1984 roku ukończył Akademię Lotnictwa Cywilnego w Sankt Petersburgu, zostając pilotem inżynierskim.

Specjalnością Litwina są występy w klasie Freestyle, umożliwiającej wykonywanie w powietrzu ekstremalnych rewolucji. Niektóre, jak słynne „koło Kairysa” i „mała pętla” są właśnie jego autorstwa. Jako pierwszy pilot akrobacyjny na świecie, wykonał „cobrę” na samolocie  napędzanym silnikiem tłokowym. To figura, nazywana też „krótką paradą” lub „manewrem zerowej prędkości”, polegająca na pionowym ustawienia sylwetki samolotu do góry, prostopadle do dotychczasowego kierunku lotu. Dokonał tego maszyną Su-31, jednym z najlepszych samolotów akrobacyjnych na świecie, który został skonstruowany przy jego udziale w biurze projektowym Sukhoi.

Czego możemy się więc spodziewać po występie Litwina 4 czerwca? Emocji i ewolucji na światowym poziomie.

fot. Sławek Hesja Krajniewski

Tags: , , , , ,
Skip to content